Kategorie
Partnerzy
Wyróżnienia
medal
Najnowsze posty

Położna i opieka lekarska

Noworodek po urodzeniu w szpitalu jest osuszany, badany przez neonatologa lub pediatrę i oceniany w skali Apgar, ma wykonywany test pulsoksymetryczny i zabieg Credego czyli zakraplanie oczu w ramach profilaktyki rzeżączkowego zapalenia spojówek. Otrzymuje też witaminę K i zostaje zaszczepiony przeciwko gruźlicy i przewciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Wykonuje się też badania przesiewowe w kierunku mukowiscydozy, fenyloketonurii, wrodzonej niedoczynności tarczycy i niedosłuchu, a od niedawna również innych chorób metabolicznych i wrodzonego przerostu nadnerczy. Sukcesywnie, w kolejnych szpitalach wprowadza się też bezpłatne badanie przesiewowe w kierunku SMA-rdzeniowego zaniku mięśni.

Po powrocie do domu codzienne zajmowanie się maluszkiem wymaga pewnych umiejętności, choć na pewno nie należy się tego obawiać. Pomocne są tu wizyty położnej środowiskowej. Przez pierwszych 6 tygodni życia dziecka, NFZ refunduje do 6 takich wizyt. Położna podstawowej opieki zdrowotnej to specjalistka, która sprawuję opiekę nad kobietami poza szpitalem – w warunkach ambulatoryjnych (np. w przychodni) lub domowych. Może być zatrudniona w placówce medycznej lub mieć założoną prywatną praktykę. Jeżeli posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, udzielane przez nią świadczenia zawsze są bezpłatne.

​​Każda kobieta ma prawo wyboru położnej środowiskowej w wybranej przez siebie placówce medycznej. W tym wypadku nie obowiązuje żadna rejonizacja. Opieka położnej środowiskowej jest szczególnie ważna w okresie ciąży oraz po narodzinach dziecka.

Gdy mama z dzieckiem wraca do domu, podczas każdej wizyty położna kontroluje przyrost wagi dziecka, stan skóry i kikut pępowiny. Zdarza się, że świeżo upieczona mama ma początkowo problemy z karmieniem piersią, zwłaszcza, że w pierwszych dniach bywa to bolesne. Zadaniem położnej będzie wówczas pomoc w nauce odpowiedniej techniki karmienia i metod pielęgnacji brodawek. Właściwa technika przystawiania dziecka do piersi i koniecznośc odbicia po każdym karmieniu, mają ogromny wpływ na dalszy, prawidłowy rozwój maluszka. Położna udzieli także porad w odniesieniu do mleka modyfikowanego i karmienia butelką, jeśli karmienie piersią nie jest możliwe. 

Położnej mozna, a nawet należy zgłaszać wszystkie zaobserwowane nieprawidłowości związane z dzieckiem. Na pewno podpowie, czy to tylko nasza wyobraźnia czy krótkotrwałe odstępstwo od normy czy też sytuacja, w której trzeba zasięgnąć porady lekarza.

Wizyty położnej środowiskowej są dedykowany nie tylko dziecku. Także mama wymaga po porodzie opieki i kontroli, a po cięciu cesarskim również sprawdzenia procesu gojenia się blizny. 

Ważna jest opieka lekarska nad noworodkiem. Przychodnię należy wybrać najpóźniej w szpitalu, bo szpital wysyła do niej kartę szczepień dziecka. Wybór konkretnego lekarza może nastąpić później. Pierwsza wizyta z dzieckiem u pediatry powinna nastąpić między 4. a 6. tygodniem życia. Lekarz oceni wówczas wielkość ciemiączka, rozwój fizyczny i ruchowy dziecka, a jego wymiary umieści  na siatce centylowej. Po badaniu ogólnym maluszek zostanie zakwalifikowany do pierwszego pozaszpitalnego szczepienia, które planowo powinno odbyć się po 6. tygodniu życia. Lekarz powinien również wystawić skierowanie na USG stawów biodrowych dziecka. 

Opublikowany w: Default category

zostaw komentarz

Czas prezentów Czas prezentów

Święta, urodziny czy po prostu pierwsza wizyta po pojawieniu się na świecie dziecka,  to czas prezentów. I tu pojawia...

czytaj całość
Nie chcę tego dziecka Nie chcę tego dziecka

Zdarza się, że mama lub oboje rodzice, nie mogą lub nie chcą opiekować się narodzonym dzieckiem. Ciąża nie zawsze...

czytaj całość
Położna i opieka lekarska Położna i opieka lekarska

Pierwsze dni dziecka to czas niespokojny zarówno dla maluszka jak i dla zmęczonej porodem mamy. Dla wyeliminowania...

czytaj całość