Kategorie
Partnerzy
Wyróżnienia
medal
Najnowsze posty

Smoczki dla dzieci – co musisz wiedzieć?

Zaspokajają naturalną potrzebę ssania, uspokajają, pomagają wyciszyć emocje lub ból, ułatwiają zasypianie. Rolę smoczka dla dzieci trudno przecenić, ale też należy używać go rozsądnie i z pewnością nie bezustannie. Smoczek ma pomagać maluchowi w sytuacjach dla niego trudnych, nieznanych i stresujących, ale tylko do pewnego czasu.

Potrzeba ssania to u noworodka i niemowlęcia jeden z najbardziej naturalnych odruchów. Dzięki niemu dziecko uczy się pobierać pokarm i prawidłowo oddychać, a przy okazji ćwiczy mięśnie i uspokaja emocje. Ssanie to oznaka poszukiwania bliskości, czułości i poczucia bezpieczeństwa. Z pewnością dlatego wymyślono smoczki. Należy jednak pamiętać, że nie każde dziecko potrzebuje smoczka, a nawet jeśli potrzebuje, to te potrzeby u każdego malucha są inne. Niektóre niemowlęta doskonale radzą sobie bez smoczka, inne niemal nie wypuszczają go z buzi. Ważne jest, by rodzice samodzielnie określili potrzeby dziecka i nie przesadzali w żadną stronę – nie należy ani na siłę uszczęśliwiać maluszka smoczkiem, ani całkiem pozbawiać go tej potrzeby i przyjemności. Jeśli maluch potrzebuje smoczka by zasnąć, podajmy go, ale nie zostawiajmy w budzi dziecka na cały czas spania. Smoczek jest przy tym lepszym wyjściem, niż ssanie kciuka, nawyk, który może pozostać z dzieckiem na długo. Ssania kciuka nie tylko trudno dziecka oduczyć, długotrwałe trzymanie palca w ustach może mieć wpływ na zgryz maluszka, powodować zmiany skórne, a nawet opuchliznę. Smoczek jest bardziej higieniczny, można go w każdej chwili wyparzyć, a przede wszystkim mieć kontrolę na jego używaniem.

Na decyzję o podawaniu lub nie smoczka powinien mieć wpływ sposób karmienia dziecka. Jeśli dziecko od początku życia karmione jest piersią, najpierw powinno nauczyć się ssać sutek. Dopiero po jakimś czasie można zacząc podawać smoczek jako substytut piersi. Jeśli jednak z jakichś powodów matka nie może karmić dziecka piersią, powinno się ono w pierwszej kolejności nauczyć ssać smoczek butelki, imitujący kształtem i materiałem kobiecy sutek, a dopiero potem zacząć korzystać ze smoczka uspokajającego, przy którym technika ssania jest nieco inna.

Podając dziecku smoczek należy jednak przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i pamiętać, że nie służy on do zapewniania rodzicom świętego spokoju. Dziecko do smoczka przyzwyczaja się bardzo szybko, a odzwyczaja niechętnie.

Opublikowany w: Default category

zostaw komentarz

Czas prezentów Czas prezentów

Święta, urodziny czy po prostu pierwsza wizyta po pojawieniu się na świecie dziecka,  to czas prezentów. I tu pojawia...

czytaj całość
Nie chcę tego dziecka Nie chcę tego dziecka

Zdarza się, że mama lub oboje rodzice, nie mogą lub nie chcą opiekować się narodzonym dzieckiem. Ciąża nie zawsze...

czytaj całość
Położna i opieka lekarska Położna i opieka lekarska

Pierwsze dni dziecka to czas niespokojny zarówno dla maluszka jak i dla zmęczonej porodem mamy. Dla wyeliminowania...

czytaj całość